fbpx

Past Perfect Simple – raz na zawsze!

Past Perfect Simple – raz na zawsze!

Dodano: 28 lipca 2020, autor: , // Blog, By ,,, ,

Zapraszam do kolejnej mini-lekcji angielskiej gramatyki z formami czasowymi w roli głównej 😉

Dziś omówię formę Past Perfect Simple. Pamiętaj, że w każdy czwartek o godz. 16:00 na naszym fanpage’u [KLIK] możesz obejrzeć video z lekcjami o tej tematyce. Rozszerzam tam wiadomości zawarte na blogu. W anjbliższy czwartek, 30.07., omawiać będę formę Present Perfect Continuous, o której pisałam tutaj [KLIK].

Standardowo zacznijmy od samej nazwy:

Past – przeszły

Perfect – aspekt dokonany

Simple – prosty

Cóż to może wszystko oznaczać? 😀

O tym za chwilę – najpierw zobacz jak konstruujemy zdania w tej formie czasowej.

Konstrukcja zdań:

TWIERDZENIE:

+ HAD + CZASOWNIK+ED/CZASOWNIK III FORMA + RESZTA ZDANIA

PRZECZENIE:

+ HADN’T + CZASOWNIK+ED/CZASOWNIK III FORMA + RESZTA ZDANIA

PYTANIE ZAMKNIĘTE:

HAD + + CZASOWNIK+ED/CZASOWNIK III FORMA + RESZTA ZDANIA

PYTANIE OTWARTE:

[ZAIMEK] + HAD + + CZASOWNIK+ED/CZASOWNIK III FORMA + RESZTA ZDANIA

P.S. Jeżeli nie jesteś pewny różnicy pomiędzy pytaniami zamkniętymi i otwartymi, zajrzyj do tego wpisu [KLIK] – dokładnie tam to wytłumaczyłam 🙂

P.S.2 Pamiętaj, że czasowniki angielskie dzielimy na regularne i nieregularne! Listę nieregularnych znajdziesz tutaj [KLIK].

Zauważ, że Past Perfect Simple to jedna z nielicznych angielskich form czasowych, w których wzór zdania nie zmienia się niezależnie od podmiotu. Także jedno „utrudnienie” mamy już z głowy 😉

O ile konstruowanie zdań w tej formie raczej nie przysparza Kursantom trudności, to kwestia użycia jej w praktyce jest już większym wyzwaniem.

Bo kiedy ja mam tej formy użyć?

Otóż Past Perfect Simple to tzw. czas zaprzeszły – w języku staropolskim mieliśmy coś na kształt jego odpowiednika (zrobiłam byłam, poszedłeś byłeś itp.).

Ta „zaprzeszłość” polega na tym, że Past Perfect Simple użyjesz, gdy:

  • mówisz o wydarzeniu z przeszłości, które miało miejsce PRZED innym wydarzeniem z przeszłości – wiem, że to trochę masło maślane:P, ale już tłumaczę dokładniej.

W praktyce forma Past Perfect Simple wystąpi, gdy opowiadamy np. jakąś historię. Standardowo w takiej sytuacji posługujemy się formami Past Simple [KLIK] i Past Continuous [KLIK]. To są dwie podstawowe formy do mówienia o przeszłości.

Natomiast Past Perfect Simple będzie nam potrzebne, gdy w trakcie takiej historii (opowiadanej chronologicznie) nagle będziemy chcieli powiedzieć o czymś, co wystąpiło przed tymi chronologicznymi wydarzeniami. Forma Past Perfect Simple niejako „uporządkuje” nam tę historię.

Abyś lepiej zrozumiał co mam na myśli, podam przykłady (po polsku, z tłumaczeniem na angielski).

Wczoraj pojechałam do swojej szkoły żeby spakować rzeczy. Wcześniej poszłam z psem na spacer.

Yesterday I went to my school to pack my stuff. I had walked my dog before.

Kiedy wyszłam ze sklepu, nie mogłam sobie przypomnieć gdzie zaparkowałam swój samochód.

When I left the shop, I couldn’t remember where I had parked my car.

Spóźniłam się na spotkanie, bo utknęłam w korku.

I was late for the meeting because I had got stuck in a traffic jam.

Widzisz już o co chodzi? 😉

Past Perfect Simple pojawia się w dalszej części zdania (opowieści). A pojawia się tylko dlatego, że akurat w tej dalszej części zdania (opowieści) mówimy o czymś, co tak naprawdę wydarzyło się przed czynnością z początku zdania (opowieści). Oczywiście nie jest to sztywna reguła – możesz natrafić na zdanie, w którym forma Past Perfect Simple pojawi się na jego początku, np:

I had never tried sushi until I went to a sushi bar. [Nigdy nie spróbowałam sushi dopóki nie poszłam do sushi baru.]

Co ważne – jak sama nazwa wskazuje (SIMPLE) – tej formy będziemy używać dla czynności „punktowych” w przeszłości, a nie ciągłych. To jest ważne w kontekście formy Past Perfect Continuous, o której będę pisać już w przyszłym tygodniu 🙂

Jak wyćwiczyć użycie formy Past Perfect Simple w języku angielskim?

  • zacznij opowiadać historie 🙂 serio! To najlepszy sposób na „wyczucie” tej formy czasowej. Opowiadaj/zapisuj wydarzenia na przykład z zeszłego weekendu. Pamiętaj, że zawsze tam, gdzie pojawi się zakłócenie chronologii wydarzeń, do akcji wkroczy forma Past Perfect Simple
  • choć to bardzo nie w moim stylu, to jednak akurat w tym przypadku polecam – spróbuj rozwiązać ćwiczenia gramatyczne polegające na uzupełnianiu fragmentu tekstu czasownikami w odpowiedniej formie przeszłej. Co ważne – wybieraj takie ćwiczenia, w których nie masz po prostu uzupełnić luki w tekście czasownikami w formie Past Perfect Simple. Poszukaj takich, które wymagają przynajmniej Past Simple i Past Perfect Simple – będziesz musiał zdecydować której z form użyć. A co pomoże Ci w decyzji? Oczywiście KONTEKST nadany przez cały tekst. Ciekawe ćwiczenia na poziomie intermediate znajdziesz tutaj [KLIK].

Podsumowując, pamiętaj, że formy Past Perfect Simple użyjesz ZAWSZE w odniesieniu do którejś z form przeszłych: Past Simple lub Past Continuous (częściej tej pierwszej). Pomaga ona w uporządkowaniu historii, w którą wdarł się brak chronologii 😉

Mam nadzieję, że teraz już ogarniasz formę Past Perfect Simple – raz na zawsze!

Jeżeli chcesz zgłębić swoją wiedzę gramatyczną lub po prostu podszkolić swój angielski, zapraszam do skorzystania z jednego z naszych pakietów lekcji online – mamy aż 3 opcje w różnych konfiguracjach do wyboru! [KLIK]

Dodatkowo rozwiązując Bezpłatny Test Poziomujący [KLIK], otrzymasz rabat na nasze lekcje online!

Przypominam, że już za tydzień nowa mini-lekcja: Past Perfect Continuous.

STAY TUNED!

Love,

Iga

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577