fbpx

Past Simple – raz na zawsze!

Past Simple – raz na zawsze!

Dodano: 23 czerwca 2020, autor: , // Blog, By ,,, ,

Zapraszam do kolejnej mini-lekcji angielskiej gramatyki!

Dziś pod lupę bierzemy angielską formę czasu przeszłego – Past Simple. (Pamiętaj, że już w przyszły czwartek, 02. lipca, o godz. 16:00 na naszym fanpage’u [KLIK] możesz obejrzeć transmisję LIVE mojej lekcji online właśnie na temat tej formy czasowej – będzie to rozszerzenie informacji zawartych tutaj.)

Na początek standardowo kwestia samej nazwy. Past – czyli przeszły, Simple – prosty. Zatem ta forma czasowa na pewno odnosić się będzie do wydarzeń z przeszłości, które w tej przeszłości również się zakończyły.

Konstrukcja zdań:

TWIERDZENIE:

 + CZASOWNIK + ED LUB CZASOWNIK W II FORMIE + RESZTA ZDANIA

PRZECZENIE:

 + DIDN’T + CZASOWNIK + RESZTA ZDANIA

PYTANIE ZAMKNIĘTE:

DID +  + CZASOWNIK + RESZTA ZDANIA

PYTANIE OTWARTE:

[ZAIMEK] + DID +  + CZASOWNIK + RESZTA ZDANIA

Pamiętaj, że w końcówką -ED/II formą czasownika w formie Past Simple jest podobnie jak z końcówką -S/-ES w formie Present Simple – to znaczy gdy w zdaniu pojawia się DID/DIDN’T, ta końcówka/forma nam już znika (idzie w las:D).

Co do samej formy czasownika w Past Simple – czasowniki dzielą się na tzw. REGULARNE i NIEREGULARNE. Te pierwsze otrzymują końcówkę -ED (lub -D jeżeli w swojej podstawowej formie kończą się już na „E”, np. CREATE – CREATED). Natomiast te drugie… hmm… musimy „wkuć je na blaszkę” 😛 O ile jestem przeciwnikiem wkuwania słówek w języku obcym na pamięć (stanowczo preferuję „otaczanie” się nimi i poznawaniem ich w kontekście, np. podczas rozmowy czy oglądania filmu w danym języku), tak akurat w przypadku czasowników nieregularnych nie ma innej opcji :/ Po prostu trzeba nauczyć się ich na pamięć.

Podstawową listę czasowników nieregularnych znajdziesz TUTAJ.

P.S. Pamiętaj, żeby form nieregularnych uczyć się Z WYMOWĄ, a nie tylko ich pisowni. Jeżeli masz wątpliwości jak daną formę wymówić, umów się na naszą Darmową Konsultację Online [KLIK] – nauczymy Cię poprawnej wymowy 😊

Jak rozpoznam czy dany czasownik jest regularny, czy też nie? Niestety, nie ma na to „złotej reguły” ☹ Po prostu trzeba zapamiętać. Najprościej w razie wątpliwości poszukać danego czasownika na liście nieregularnych. Jeżeli go tam nie ma, to znaczy, że jest regularny 😊

Ok! Konstrukcję zdań już omówiliśmy. Teraz pozostaje druga, równie ważna kwestia. Mianowicie – kontekst użycia Past Simple w języku angielskim!

Otóż Past Simple użyjesz, gdy mówisz o:

  1. Sytuacji, która miała miejsce w OKREŚLONYM MOMENCIE w przeszłości – np. WCZORAJ spotkałam przyjaciółkę.
  2. Sytuacji, która działa się przez OKREŚLONY CZAS w przeszłości (WAŻNE! Ten okres czasu w chwili obecnej musi być zakończony) – np. Anna mieszkała w Londynie od 2010 do 2015 roku.
  3. Czynnościach, które wykonywane były CHRONOLOGICZNIE w określonym czasie w przeszłości – np. W zeszłą sobotę rano poszłam na zakupy, potem ugotowałam obiad, a następnie obejrzałam ciekawy film.

I to tyle 😊 Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma tego dużo, ale w przeniesieniu na „życie” okazuje się, że w naprawdę wielu sytuacjach użyjemy właśnie formy Past Simple. Pamiętaj jednak, że warunkiem użycia jej poprawnie jest:

  1. Określenie momentu/przedziału czasu bezpośrednio w zdaniu – np. Kupiłam sobie nowe buty 2 DNI TEMU.
  2. Określenie momentu/przedziału czasu w kontekście wypowiedzi – brzmi skomplikowanie, wiem 😛 Bardziej po ludzku – z sytuacji, w której wypowiadasz dane zdanie w Past Simple, musi jasno wynikać, że czynność opisywana w zdaniu wydarzyła się w określonej przeszłości, tzn. Twój rozmówca/słuchacz wie, że mówisz np. o dniu wczorajszym, bo tego dotyczy Wasza rozmowa. Wówczas naturalnym będzie, że nie będziesz w każdym zdaniu dodawał słowa „wczoraj”:P Natomiast użycie Past Simple nadal będzie poprawne.

Zauważ, że zazwyczaj w przeniesieniu na język polski, forma Past Simple czasownika ma formę DOKONANĄ PRZESZŁĄ w języku polskim (zrobiłam, obejrzałam, zjadłam, wypiłam, a nie: robiłam, oglądałam, jadłam, piłam). Spróbuj zapamiętać tę analogię 😊

Oto kilka przykładów w języku angielskim:

  • Sytuacja w określonym momencie w przeszłości:

Yesterday in the evening I watched a nice movie. [Wczoraj wieczorem obejrzałam fajny film.]

Last Sunday I spent time with my friends. [W zeszłą niedzielę spędziłam czas z moimi przyjaciółmi.]

I bought new clothes for my daughter 2 days ago. [Kupiłam mojej córce nowe ubranka 2 dni temu.]

  • Sytuacja, która działa się przez określony czas w przeszłości:

I lived in Katowice from 2014 to 2015. [Mieszkałam w Katowicach od 2014 do 2015 roku.]

My husband studied in Warsaw for 3 years. [Mój mąż studiował w Warszawie przez 3 lata.] – UWAGA – w tym zdaniu jednoznacznie wskazuję na to, że on już tam nie studiuje!

  • Choronologicznie wykonywane czynności w przeszłości:

Last Saturday I did shopping, then I visited my parents. [W zeszłą sobotę zrobiłam zakupy, a potem odwiedziłam moich rodziców.]

Yesterday in the morning I drank coffee, ate breakfast and started my online lessons. [Wczoraj rano wypiłam kawę, zjadłam śniadanie i zaczęłam moje lekcje online.]

Każdy z powyższych przykładów zawiera określenie czasu w przeszłości (yesterday, last Saturday etc.). Wynika to z faktu, że te zdania są „wyrwane z kontekstu”. Dlatego musiałam zawrzeć w nich te określenia, aby nie było wątpliwości, że ma tam być użyta forma Past Simple.

Natomiast jeszcze raz podkreślę – NIE ZAWSZE musisz te określenia zawierać w zdaniach, które tworzysz. Pamiętaj, że języka używamy podczas KOMUNIKACJI. Ta z kolei opiera się na KONTEKŚCIE. Po prostu zawsze, gdy coś mówimy, mówimy to DO KOGOŚ w danej, konkretnej SYTUACJI (tak, nawet mówienie do samego siebie w lustrze wpisuje się w tę zasadę:P). Zatem jeżeli np. spotykasz się ze swoim kumplem w piątek i on pyta Cię o to, co robiłeś w zeszły weekend, to naturalnie odpowiesz mu właśnie w Past Simple. Bo oboje Z KONTEKSTU SYTUACYJNEGO wiecie, że rozmawiacie o czynnościach, które miały miejsce w określonej przeszłości. Zapamiętaj ten przykład, bo gdy przejdziemy do omawiania innych form czasowych w języku angielskim zauważysz, że to właśnie kontekst sytuacyjny będzie nam determinował formę czasownika, której powinniśmy użyć.

Jak widzisz, sama nazwa PAST SIMPLE wskazuje na to, że nie jest to zbyt skomplikowana forma czasowa w języku angielskim 😉 Jak zawsze, musisz zapamiętać prawidłową konstrukcję zdania, a także kontekst wypowiedzi, którego ta forma dotyczy.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomógł Ci „ogarnąć” formę Past Simple w języku angielskim, a także zrozumieć, w jakich sytuacjach powinieneś jej używać.

Jeżeli jednak chciałbyś o coś dopytać, coś jeszcze wyjaśnić, zachęcam Cię do skorzystania z naszej Darmowej Konsultacji Językowej Online [KLIK]. Zapisz się już teraz! [KLIK]

Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na naukę i chciałbyś rozwinąć swój angielski w sposób w 100% dopasowany do Ciebie, zapraszam do skorzystania z naszej oferty Kursów Online [KLIK]. Pamiętaj, że możesz zgarnąć rabat na wybrany kurs jeżeli wypełnisz Bezpłatny Test Poziomujący [KLIK].

A jeśli jesteś z Gliwic lub okolic i chciałbyś wykorzystać wakacje na podszkolenie swoich umiejętności konwersacyjnych, zapraszam do dołączenia do WAKACYJNEGO KLUBU KONWERSACYJNEGO ZA 0 ZŁOTYCH [KLIK].

W następnej mini-lekcji omówimy formę Past Continuous. STAY TUNED!

Love,

Iga

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577