fbpx

Past Perfect Continuous – raz na zawsze!

Past Perfect Continuous – raz na zawsze!

Dodano: 4 sierpnia 2020, autor: , // Blog, By ,,, ,

Połowa wakacji za nami, a my nie zwalniamy tempa! 😀

Dziś mini-lekcja na temat formy Past Perfect Continuous. Przypominam, że w każdy czwartek o godz. 16:00 prowadzę transmisję na żywo na naszym fanpage’u [KLIK], podczas której omawiam szerzej każdą z form czasowych. Najbliższy LIVE (06.08.) poświęcony będzie formie Past Perfect Simple, o której mini-lekcja pojawiła się na blogu tydzień temu [KLIK].

Na początek krótko o samej nazwie:

Past – przeszły

Perfect – aspekt dokonany

Continuous – ciągły

Pewnie znowu robisz wielkie oczy i zastanawiasz się o co w tym chodzi 😛 Spokojnie, zaraz wytłumaczę dokładniej. Najpierw konstrukcja zdań 🙂

TWIERDZENIE

+ HAD + BEEN + CZASOWNIK+ING + RESZTA ZDANIA

PRZECZENIE

+ HADN’T + BEEN + CZASOWNIK+ING + RESZTA ZDANIA

PYTANIE ZAMKNIĘTE:

HAD + + BEEN + CZASOWNIK+ING + RESZTA ZDANIA

PYTANIE OTWARTE:

[ZAIMEK] + HAD + + BEEN + CZASOWNIK+ING + RESZTA ZDANIA

Zastanawiasz się jaka jest różnica między pytaniem otwartym a zamkniętym? Zajrzyj tutaj [KLIK] – wszystko dokładnie wyjaśniłam 🙂

Jak widzisz, zdanie pozornie wygląda na dość skomplikowane, bo dużo w nim elementów 😉 Piszę „pozornie”, bo tak na dobrą sprawę elementy te są stałe – po prostu jest ich kilka 😀 Jest to sytuacja analogiczna do formy Present Perfect Continuous, o której przeczytasz tutaj [KLIK].

Przejdźmy teraz do samego KONTEKSTU użycia formy Past Perfect Continuous.

Kiedy użyję Past Perfect Continuous?

Sprawa z formą Past Perfect Continuous ma wiele wspólnego z Present Perfect Continuous 😉 Już tłumaczę co mam na myśli.

Otóż z poprzednich lekcji [KLIK] wiesz już, że formy Present Perfect Continuous użyjesz w takim samym kontekście jak Present Perfect Simple, z tą różnicą, że Continuous będzie zawsze dotyczył WYŁĄCZNIE czynności, a nie stanów.

W przypadku Past Perfect Continuous jest podobnie:

  • użyjesz tej formy, gdy mówisz o CZYNNOŚCI, która trwała jakiś określony czas PRZED jakąś inną sytuacją/wydarzeniem/czynnością z przeszłości (czyli kontekst analogiczny do Past Perfect Simple [KLIK]).

Musimy pamiętać, że forma Past Perfect (niezależnie czy Simple, czy Continuous) NIGDY nie pojawi się „samoistnie”. Oznacza to, że ona ZAWSZE będzie odnosiła się do innej sytuacji z przeszłości, o której standardowo powiemy w Past Simple (ewentualnie Past Continuous).

Formy Past Perfect będą służyły nam w uporządkowaniu historii, w trakcie opowiadania której zaburzona zostaje chronologia wydarzeń. Dzięki Past Perfect wiemy, że dana czynność/sytuacja była WCZEŚNIEJ.

Natomiast sama forma Past Perfect Continuous zwyczajowo pojawi się, gdy mówimy np.:

[Wczoraj zjadłam dużo czekolady. Wcześniej głodowałam przez kilka godzin.]

Yesterday I ate a lot of chocolate. I had been starving for a few hours before.

[Zanim otworzyłam swoją szkołę, pracowałam w różnych firmach przez kilka lat.]

Before I opened my school I had been working in different companies for a few years.

[Studiowałam wiele książek o rodzicielstwie zanim urodziła się moja córka.]

I had been studying a lot of parenthood books before my daughter was born.

Jak zatem widzisz, w każdym z przykładów chronologia wydarzeń została zaburzona – nie mówię po kolei o tym, co w rzeczywistości po kolei następowało – stąd używam formy Past Perfect.

W każdym ze zdań ta forma „zaprzeszła” dotyczy CZYNNOŚCI wykonywanej przez dłuższą chwilę – stąd używam formy Continuous.

Przydatne określenia:

  • for [przez] – np. for a few hours [przez kilka godzin];
  • all [przez cały] – np. all morning [przez cały poranek].

Podsumowując, zapamiętaj, że:

  • opowiadając o sytuacjach z przeszłości, standardowo używasz formy Past Simple lub Past Continuous;
  • w momencie, gdy w Twojej „opowieści” dochodzi do zaburzenia chronologii wydarzeń i nagle zaczynasz mówić o czymś, co było wcześniej niż poprzednio opisywane wydarzenia, musisz użyć którejś z form Past Perfect;
  • o tym, czy będzie to forma Simple, czy Continuous, zadecyduje CZASOWNIK i kontekst Twojej wypowiedzi – Continuous zawsze będzie dotyczyć CZYNNOŚCI, która TRWAŁA przed inną sytuacją z przeszłości.

I tyle 😉

Mam nadzieję, że teraz lepiej już rozumiesz użycie formy Past Perfect Continuous w języku angielskim.

Jeżeli jednak czujesz, że potrzebujesz o coś dopytać, zapraszam na wspomnianego na początku lekcji LIVE’a w najbliższy czwartek, 06.08., o godz. 16:00 🙂

A jeżeli interesuje Cię bardziej intensywna nauka języka angielskiego pod okiem profesjonalnego Lektora, skorzystaj z naszej oferty zajęć online – mamy kilka świetnych opcji do wyboru! [KLIK]

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz rozwiązać nasz Bezpłatny Test Językowy [KLIK], dzięki któremu poznasz swój obecny poziom języka angielskiego, a także odbierzesz ZNIŻKĘ na kurs!

Za tydzień nowy wpis – tym razem powędrujemy już do przyszłości 😉

Love,

Iga

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577