fbpx

Future forms – raz na zawsze!

Future forms – raz na zawsze!

Dodano: 25 sierpnia 2020, autor: , // Blog,

Dasz wiarę, że to OSTATNI wpis z cyklu angielskich form czasowych „raz na zawsze”?!

Niemożliwe jak ten czas szybko leci!

Zgodnie z obietnicą z zeszłego tygodnia dziś krótkie podsumowanie podstawowych sposobów mówienia o przyszłości w języku angielskim.

Poniżej zestawienie najważniejszych informacji w przejrzystej formie tabelki:

O każdej z form znajdziesz osobny wpis:

Future Simple [KLIK]

To be going to [KLIK]

Present Continuous [KLIK]

Present Simple [KLIK]

Nie będę zatem dziś rozpisywać wszystkiego od nowa, bo wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poszczególnych mini-lekcjach 😉

Co najważniejsze – pamiętaj, że w języku angielskim należy dobrać formę czasownika do kontekstu wypowiedzi!

To, że w języku polskim mówiąc o przyszłości zazwyczaj używasz formy przyszłej czasownika nie oznacza, że w języku angielskim przyszłość=will.

Polskie zdanie „Jutro pojadę na zakupy” w języku angielskim będzie inaczej brzmiało jeżeli jest to Twoja spontaniczna decyzja [I will go shopping tomorrow], a inaczej jeżeli masz to już zaplanowane i na przykład umówiłeś się z kimś na te zakupy [I’m going shopping tomorrow].

Z kolei polskie „Dzisiaj będzie padał deszcz” po angielsku może brzmieć [It’s going to rain today] jeżeli stwierdzam tak, bo widzę nadciągające na horyzoncie czarne chmury, albo [It will rain today] jeżeli przewiduję to wyłącznie na podstawie własnego przeczucia, bo „czuję to w kościach” 😉

Jeżeli mówię o własnym planie pójścia dziś o 19 do kina, to powiem [I’m going to the cinema at 7pm]. Natomiast mówiąc, że film zaczyna się o 19:30, użyję już formy Present Simple i powiem [The film starts at 7:30pm], bo ten fakt nie jest moim własnym planem, a wynika z odgórnej rozpiski godzin wyświetlania filmu.

Jak zatem widzisz, moje stwierdzenie, że w języku angielskim „przyszłość przyszłości nierówna” ma rację bytu 😀

Wszystko zawsze będzie zależało od kontekstu sytuacyjnego i tego, co tak naprawdę chcemy powiedzieć i jaką „ukrytą” informację przekazać rozmówcy 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Ciebie, że angielskie formy czasowe nie gryzą i naprawdę w tym chaosie jest logika 😀

Bardzo Ci dziękuję za śledzenie moich mini-lekcji! Jestem przekonana, że choć troszkę pozwoliły Ci „przetrawić” poruszane w nich zagadnienia.

Pamiętaj, że w najbliższy czwartek 27.08. o godz. 16:00 OSTATNI FB LIVE z serii „raz na zawsze” na naszym fanpage’u. Będę ciut szerzej omawiać właśnie formy przyszłe w języku angielskim.

Już teraz mogę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że od września nasze LIVE’y będą miały inną porę emisji i inną tematykę, ale…

…. RÓWNIE CIEKAWĄ!

Szykuje się niezła petarda 😀

Zatem śledź naszego Bloga i fanpage’a, bo przygotowujemy coś zupełnie nowego i innego!

Na marginesie przypominam, że od 01.09. startują zapisy na zajęcia w naszej siedzibie w Gliwicach – niebawem pojawi się oferta zajęć na nowy rok szkolny. Znajdziesz ją tutaj [KLIK].

Cały czas możesz zapisać się na lekcje angielskiego online. Skorzystaj z jednego z naszych pakietów [KLIK].

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozwiąż nasz Bezpłatny Test Poziomujący z języka angielskiego [KLIK] i zgarnij zniżkę na kurs!

Od przyszłego tygodnia również nowy cykl artykułów na blogu – STAY TUNED!

Love,

Iga

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577