Cześć! Maj wreszcie pozwala odetchnąć świeżym powietrzem, a zimowe kurtki mogą zawisnąć na długo w szafach, ale wasze postanowienia o nauce języka obcego nigdy nie powinny zostać wrzucone do szafy i zapomniane! Dzisiaj chciałbym opisać kilka, a dokładnie 5 ważnych zasad nauki języka obcego. Te zasady w połączeniu z poprzednimi wpisami na temat metod uczenia się [klik] [klik] [klik] powinny zagwarantować wam jak najlepsze wyniki w możliwie jak najkrótszym czasie – nie oznacza to, że nauczycie się języka w 2 miesiące, o nie! 😊
A tak oto przedstawia się lista naszych zasad:
- Słuchanie interaktywne;
- Tak zwana „frequency list”;
- Czytanie w języku docelowym;
- Immersja;
- Czytanie/Oglądanie.
Słuchanie interaktywne
Słuchanie interaktywne to nic innego jak nagrania audio, które zmuszają nas do myślenia i odpowiadania (nawet w myślach) na proste pytania, które pozwalają na zapamiętywanie słów, zasad gramatycznych bądź wymowy. W Internecie można znaleźć ogromną ilość takich nagrań, a w szczególności w tych popularniejszych językach, jak angielski czy hiszpański. Duża część jest płatna, ale za to profesjonalnie przygotowana, więc nie ma obaw przed uczeniem się z błędami. Dużą zaletą takich nagrań jest możliwość słuchania ich podczas podróży do/z szkoły lub pracy, na spacerze, czy odpoczywając w domu po ciężkim dniu, dzięki czemu efektywnie korzystamy z czasu jaki mamy. Polecam sprawdzić te dwie strony Internetowe dla języka angielskiego oraz hiszpańskiego.
Frequency list
Są to listy najczęściej używanych słów w danym języku. Takie listy są bardzo przydatne w kontekście pierwszych kroków stawianych podczas nauki danego języka, ale również wspaniale owocują na wyższym już poziomie zaawansowania. Zazwyczaj te listy składają się z 70-85% słów, które wykorzystywane są w codziennym życiu. Prawda, że brzmi dobrze? Minusem tych list jest ich objętość, ktoś kto postanowi uczyć się języka może przerazić się wielką listą 2 tysięcy słów, ale tak jak wspominałem na początku – na naukę języka potrzeba czasu.
Czytanie w języku docelowym
Nie zrozumcie mnie źle, nie mam na myśli czytania grubych tomiszczy pokroju Hary Potter, a krótkich bajek przeznaczonych dla dzieci bądź komiksów, które nie zawierają dużo tekstu, a są przyjemne dla oka dzięki obrazkom, które przekazują emocje bohaterów (co dodatkowo pomaga zrozumieć czytane przez nas słowa). Jak zawsze Internet ratuje w takich sytuacjach – jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy na sprowadzanie zagranicznych książek bądź kupowanie ich w mocno zawyżonych cenach, z łatwością znajdziecie wiele stron i aplikacji, które pozwalają na czytanie komiksów w wielu językach. Sprawdźcie tę stronę!
Immersja
Zapewne słyszycie to na każdym kroku, ale to dlatego, że jest to naprawdę ważne w nauce języka obcego. Immersja to nic innego jak zanurzenie się w danym języku – co przez to rozumiemy? Oznacza to, że otaczając się zewsząd językiem docelowym, zwiększymy swoje szanse na przyswojenie części języka, co jest kompletną odwrotnością nauczenia się go. Dodatkowo pozwoli nam to na powtórki nauczonego się do tej pory materiału. Lubicie słuchać muzyki podczas pracy lub w czasie wolnym? Ćwicząc na siłowni, wychodząc na spacer z psem? Jeżeli tak, to wiecie co robić! Znajdźcie muzykę w języku docelowym i naładujcie swoje urządzenia, bo będzie się działo! Nie lubisz słuchać muzyki? Jest wiele zamienników. Dziś prawie każdy ma swój telefon i/lub komputer. W bardzo łatwy i szybki sposób możemy zmienić język systemowy tych urządzeń – już wiecie o co chodzi? Na początku to może być wyzwanie, które z czasem okaże się świetną zabawą!
Czytanie/Oglądanie
Ostatnia zasada jest najważniejsza, ale również nieosiągalna bez uwzględnienia poprzednich czterech. Cała ta nauka najczęściej używanych słów, słuchanie muzyki, czytanie komiksów i inne ćwiczenia przygotowują nas do tej jednej chwili – przeczytania książki w docelowym języku. W przeciwieństwie do komiksów, książka to długie ściany tekstu, zazwyczaj bez obrazków, który może okazać się twardym orzechem do zgryzienia. Najlepiej jest wybrać książkę, którą czytaliśmy już w naszym ojczystym języku bądź taką, która nas zainteresuje. Uwielbiacie fantastykę? Książka fantastyczna w języku hiszpańskim czeka aż ją przeczytacie! Nie lubicie czytać? A co powiecie na wasze ulubione seriale/filmy? Wyzwanie polega na tym, by obejrzeć znane nam już filmy lub seriale w języku docelowym bez napisów! Tak, dobrze przeczytaliście, bez napisów! Jest to bardzo ważne, ponieważ stymulujemy nasz mózg, by próbował zrozumieć słowa poprzez kontekst i to, co pamiętamy z poprzedniej sesji z serialem w naszym ojczystym języku.
Jestem pewien, że przestrzeganie tych zasad podczas nauki języka obcego pozwoli wam na szybsze osiągnięcie wyznaczonego przez was poziomu językowego, a zarazem dostarczy wielu emocji związanych z, jakby to ująć, przestrzeganiem diety!
Przysłowie
A bad workman blames his tools.
Znacie kogoś kto ciągle narzeka, że nie osiąga dostatecznie dobrych wyników z powodu złej jakości narzędzi, sprzętu bądź osób trzecich? Ja znam naprawdę sporo takich ludzi, a to prosi się o jedno dobrze znane przysłowie: Złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek (u) spódnicy.
See you next week!
Dan
Jeżeli macie jakieś pytania SKONTAKTUJCIE się z nami!
Sprawdźcie naszą najnowszą OFERTĘ kursów stacjonarnych!
Preferujecie naukę online? Zapraszamy! [KLIK]