fbpx

Jak efektywnie uczyć się języka online?

Jak efektywnie uczyć się języka online?

Dodano: 25 maja 2020, autor: , // Blog, By ,, ,

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami. Z dnia na dzień musieliśmy zmienić swoją codzienność, często o 180 stopni. Ogromna rewolucja dokonała się również w nauczaniu – zajęcia offline nagle weszły w świat wirtualny. Sama również tego doświadczyłam – musiałam zreorganizować pracę mojej szkoły językowej, która przed pandemią świadczyła usługi nauczania języków obcych jedynie w formie stacjonarnej.

Po 2 miesiącach pracy w trybie zdalnym mogę śmiało powiedzieć, że akurat nam na dobre to wyszło 😉 Po trudnych i chaotycznych początkach wypracowaliśmy sobie system nauki, który zdaje egzamin (nasi Kursanci są zadowoleni, a to jest dla mnie najlepszym wskaźnikiem efektywności naszych działań!).

Wiem jednak, że sporo osób w czasie „lockdown’u” zrezygnowało z dodatkowych zajęć językowych, bo „ja nie nadaję się do lekcji online”. Jesteś jedną z nich? Czytaj zatem dalej, bo udowodnię Ci, że naprawdę KAŻDY może uczyć się języka obcego zdalnie. Podpowiem również jakie opcje są dostępne na rynku i jak wybrać tę najlepszą dla Ciebie.

Zacznijmy od możliwych opcji:

 1. Aplikacje mobilne do nauki języków – powstały na długo przed epidemią i uważam, że są świetne 😊 Większość z nich jest darmowa (za pewne dodatkowe funkcje zazwyczaj trzeba wnieść opłatę, ale to Ty decydujesz czy tych funkcji potrzebujesz). Znajdziesz tam mnóstwo ćwiczeń gramatycznych, językowych, dużo pozycji oferuje również gotowe audio i video edukacyjne. Jaki jest ich minus? Moim zdaniem trochę ciężko w ich przypadku o systematyczność, a to w procesie nauki języka jest kluczowe. Masz dostęp do aplikacji 24/7 w swoim telefonie, ale tylko od Ciebie zależy jak często będziesz z niej korzystał. Zatem dla osób potrzebujących zewnętrznej motywacji (o rodzajach o roli motywacji w nauce języka pisałam tutaj KLIK) ta opcja może okazać się nieprzydatna na dłuższą metę.
 2. Platformy e-learningowe – w Internecie znajdziesz ich mnóstwo (zwłaszcza do języka angielskiego). Podobnie jak w przypadku aplikacji, znajdziesz takie, które oferują darmowy dostęp do części swoich zasobów. Moja podpowiedź – szukaj takich, które oferują darmowy okres próbny. Jestem zdania, że jeśli ktoś jest pewien wartości, którą chce Ci sprzedać, chętnie pozwoli Ci na „spróbowanie” 😉 Co do minusów – jak w punkcie wyżej – sam musisz być sobie „batem” motywacyjnym i rzeczywiście rzetelnie i sumiennie logować się na platformę i wykonywać ćwiczenia.
 3. Wideokonferencje z Lektorem – czyli lekcje na żywo za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Można śmiało stwierdzić, że są najbliższe stacjonarnym spotkaniom, bo wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Możesz zatem prowadzić konwersację z Lektorem i/lub pozostałymi Uczestnikami zajęć. Dodatkowo Lektor może udostępniać Ci materiały na ekranie, zatem wykonywanie ćwiczeń, wspólne oglądanie filmów itp. jest jak najbardziej możliwe. Możesz wybrać lekcje indywidualne lub grupowe. W zależności od oferty jednak nie zawsze będziesz mógł „manewrować” dniami i godzinami spotkań, zatem jeśli jesteś osobą bardzo zabieganą, taka opcja może nie do końca sprawdzić się w Twoim przypadku.
 4. Kursy typu blended learning – to nic innego jak połączenie wideokonferencji z Lektorem i pracy na aplikacji/platformie. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie z kilku powodów:
 • Dzięki lekcjom z Lektorem na żywo masz możliwość wchodzenia w interakcję językową z drugą osobą – wiele badań naukowych dowodzi, że jest to najskuteczniejsza metoda przyswajania języka (również wśród niemowląt!);
 • Dostęp do platformy/aplikacji dostajesz 24/7, zatem pomiędzy spotkaniami z Lektorem możesz korzystać z ich zasobów, a przez to utrzymywać stały kontakt z językiem na tyle, na ile Twój czas Ci na to pozwala
 • Lektor ma wgląd do Twoich postępów na platformie/aplikacji, zatem podczas spotkań na żywo możecie wyjaśnić wątpliwości czy po prostu przejść przez dane ćwiczenie razem
 • Twój proces nauki języka jest kontrolowany przez człowieka, a nie komputer (jak to się ma w przypadku platform/aplikacji), a wiadomo, że nigdy nie jest on zero-jedynkowy. Dzięki temu masz zapewniony stały poziom motywacji i wsparcia od swojego Lektora, a tego nie zastąpi żadna, nawet najcudowniejsza, maszyna 😊

OK, to możliwe opcje już mamy omówione. Wiesz już też która z nich jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla każdego.

Pozostaje jeszcze kwestia Twoich obaw pt. „ja się nie nadaję do lekcji online/nie ogarniam technologii/jak ja wypadnę przed kamerą” itp. W rozwiązaniu typu blended learning możesz spokojnie swoje obawy porzucić 😊

 1. Nadajesz się do lekcji online, bo to praktycznie to samo co lekcja „w realu” z Lektorem – jedyna różnica to to, że nie możesz go/jej dotknąć (ale to chyba niepotrzebne podczas nauki, prawda? :P)
 2. Do odbycia lekcji online nie musisz być „zwierzęciem technologicznym”. Wystarczy, że masz komputer/laptopa z mikrofonem i kamerką (choć to drugie wcale nie jest konieczne). Na maila dostajesz dokładne instrukcje krok po kroku jak dołączyć do wirtualnej lekcji czy zalogować się na platformie. Oprócz tego masz wsparcie telefoniczne i/lub mailowe. Uwierz mi – nawet osoby w wieku emerytalnym sobie z tym radzą 😉
 3. Co do kwestii wyglądu przed kamerą – pamiętaj, że nie jest to konieczne, abyś włączał kamerę! Naprawdę wystarczy dźwięk 😊 Podczas lekcji online Lektor i tak przez większość czasu będzie Ci udostępniał swój ekran, na którym zobaczysz ćwiczenia/materiały do zajęć.

Podsumowując, uważam, że pandemia niejako przyspieszyła proces, który i tak miał się odbyć – spowodowała, że przenieśliśmy nauczanie do świata wirtualnego. Doskonale rozumiem, że możesz mieć obawy co do takiego rozwiązania. Też je jeszcze do niedawna miałam 😉 Widzisz, że masz przynajmniej kilka możliwości kontynuowania swojej nauki języka obcego. To tylko Twoja decyzja, z której z nich skorzystasz. Proszę Cię tylko o jedno – nie przerywaj nauki! Nasz mózg jest jak mięsień – potrzebuje regularnego treningu, aby dobrze pracował.

Jeśli chcesz zapisać się na kurs języka angielskiego typu blended learning, możesz zrobić to już teraz! Do naszej oferty właśnie dołączyła taka opcja. Nie czekaj aż sytuacja się zmieni, bo przez jeszcze wiele miesięcy może się nie zmienić. Dlatego wykorzystaj ten czas na szlifowanie swojego angielskiego pod okiem ekspertów korzystając z nowoczesnej platformy e-learningowej.

Love,

Iga


Sprawdź ofertę [KLIK]

Zapisz się teraz [KLIK]

 

 

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577