Hej,
Nadeszła wiosna, a wraz z nią ciepłe, słoneczne dni! Przyznam szczerze, że mam ochotę każdą wolną chwilę spędzać na świeżym powietrzu. Uwielbiam pikniki i poza pysznym jedzeniem, obowiązkowym elementem jest dla mnie książka! Czytam różne: trochę fantastyki, kryminału, romansu czy rozwoju osobistego, jednak co ważne – nie zawsze czytam po polsku! 🙂
Ostatnio przedstawiłam Ci 10 sposobów na szybką naukę angielskiego. Pojawiło się tam między innymi czytanie książek w wersji angielskiej. Dzisiaj chciałabym nieco poszerzyć ten temat i pokazać Ci jak najbardziej efektywnie czytać książki w języku obcym.
1. Gatunek literacki
Czytanie ma być przyjemnością, więc aby już na wstępie nie zrazić się do literatury w języku obcym warto wybrać taki gatunek, po który sięgasz najczęściej w wersji polskiej.
2. Poziom trudności
Dostosuj poziom trudności tekstu do swoich umiejętności językowych. Jeżeli nigdy nie czytałeś książki w języku obcym, to z pewnością literatura staro brytyjska sprawi Ci sporo kłopotu i niepotrzebnie przerazi. Na początek warto sięgnąć po książkę młodzieżową lub dla dzieci. Językowo takie teksty są o wiele mniej skomplikowane.
3. Potrzebne przybory
Gdy planujesz rozpocząć czytanie książki w języku angielskim, warto pamiętać o kilku elementach, które na pewno ułatwią Ci rozumienie tekstu i naukę nowych zwrotów. Przede wszystkim karteczki typu sticky notes – możesz notować na nich tłumaczenia, ciekawe frazy w konkretnym momencie książki, ale możesz także zaznaczać niezrozumiałe fragmenty do przepracowania później. Często jest tak, że rozumiemy ogólny sens danego zdania, ale nie znamy kilku drobnych słówek. Oczywiście chcemy je poznać, więc zaznaczamy fragment karteczką, zapisujemy konkretne słowa, a na koniec rozdziału wracamy do wszystkich i tłumaczymy za pomocą słownika. W tym momencie z pomocą przychodzi notatnik – nowe słownictwo warto podzielić na kategorie (np. czasowniki, idiomy, slang) i zapisywać w jednym miejscu, do którego zawsze można wrócić.
4. Tłumaczyć czy nie tłumaczyć? – oto jest pytanie
W odniesieniu do punktu 3, chciałabym wspomnieć o tłumaczeniu na bieżąco. Oczywiście ma ono sens w momencie, gdy nie rozumiemy sensu zdania lub całej, długiej frazy. Wtedy najlepiej zatrzymać się na chwilę i sprawdzić dany fragment w słowniku. Krótkie tłumaczenie warto zapisać na karteczce, wkleić do książki i wrócić do niego później, aby utrwalić go w notatniku. Jeżeli jednak to nie cała fraza, a pojedyncze słowa stanowią problem, warto zaznaczyć daną stronę karteczką, a tłumaczenia dokonać później. Pamiętajmy, że czytanie ma być przede wszystkim przyjemnością, a nie ciągłym odciąganiem się od historii.
5. Utrwalenie wiedzy
Po przeczytaniu całej książki i zrobieniu dokładnych notatek według porad wymienionych wyżej, dobrze jest się zastanowić nad przeczytanym tekstem. Spróbuj sam ocenić jak dobrze Ci poszło i zdecyduj, czy już czas na książkę o wyższym poziomie trudności. Pamiętaj, aby notatki przez Ciebie stworzone nie odeszły w zapomnienie. Warto pochylić się nad poznanymi frazami czy słowami wykorzystując je np. do pisania w swoim pamiętniku. Po czasie koniecznie wróć do danej książki – ten zabieg pozwoli Ci zobaczyć jak wiele zapamiętałeś i czy Twój poziom umiejętności językowych uległ poprawie. 🙂
Mam nadzieję, że moje tricki na efektywne czytanie w języku obcym będą dla Ciebie przydatne! Osobiście bardzo lubię tę formę nauki – łączę przyjemne z pożytecznym. Aktualnie czytam moją ulubioną autorkę Agathę Christie (brytyjska królowa kryminału) w oryginale i nie ukrywam, nie zawsze wszystko rozumiem i jestem tym zachwycona 😀
Pamiętaj jednak, że każdą domową formę edukacji warto wesprzeć kursem pod czujnym okiem Lektora. W naszej szerokiej ofercie znajdziesz kursy online, podczas których bez wychodzenia z domu nauczyciele między innymi pomogą Ci rozpocząć przygodę z czytaniem w języku angielskim.
Zatem zapraszam Cię do zapoznania się z naszą oferta i życzę Ci przyjemnej lektury w języku obcym 🙂 Koniecznie podziel się z nami swoimi wrażeniami!
Enjoy, Patrycja