Hello there! 🙂
Semestr w szkołach i na studiach ruszył pełną parą. Czas zabrać się za naukę i kolejną dawkę zdobywania wiedzy.
Ostatnim razem opowiadałam Wam trochę o motywacji i o tym, jak budować ją w sobie i dzieciach. Dzisiaj, skoro już jesteście zmotywowani (nawet nie biorę pod uwagę innej możliwości) chcę powiedzieć Wam kilka słów o tym, kiedy warto rozpocząć naukę języka obcego, a także zapoznać Was z kilkoma faktami i mitami o tym, jak to z ową nauką jest.
Gotowi?
Let’s get started!
Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na to, aby zacząć naukę języka obcego i zapisać na takie zajęcia swoje dziecko. Pojawiają się różne głosy – jedni sądzą, że wczesna nauka może zaszkodzić dziecku, inni z kolei uważają, że dwujęzyczność jest najlepszym, co mogło im się przytrafić.
Okazuje się, że małe dzieci mają umiejętność naturalnego przyswajania języka, praktycznie bez jakiegokolwiek wysiłku. Dlatego też warto, aby jak najwcześniej „zanurzyć” dziecko w języku obcym, dokładnie tak, jak robi się to z językiem ojczystym. Maluch już od najmłodszych chwil może otaczać się zabawkami mówiącymi w języku obcym, zagranicznymi piosenkami, a przede wszystkim rodzicami używającymi wspomnianego języka. Nauka może być odzwierciedleniem zabawy i przygody, a nie obowiązku.
Jaki jest cel tego wszystkiego? Dzieci łatwo oswajają się z językiem, a gdy przyjdzie etap mówienia – nie krępują się tego, że popełnią błąd i zostaną wyśmiane. Ponadto ich wiedza znacznie się powiększa.
Jeśli obawiasz się, że przeoczyłaś jakiś ważny moment w życiu, kiedy należało zapisać dziecko, a nawet siebie na zajęcia z języka obcego, nie masz o co się martwić. Z wiekiem po prostu uczymy się trochę inaczej, mając większą świadomość, koncentrację i motywację.
Nigdy nie jest zbyt wcześnie na naukę języka obcego. Lecz warto również wspomnieć, że nigdy nie jest za późno 🙂
Skoro już wiesz jak to jest z tą nauką języka obcego, przejdźmy do faktów i mitów na ten temat 🙂 Być może uda mi się obalić lub potwierdzić kilka teorii, które pojawiały się w Twojej głowie.
1. Nie mam powodu, żeby zapisać się na zajęcia języka obcego. Jestem za stara, a dzieci uczą się o wiele szybciej. – MIT
Kiedy słyszę te słowa przechodzą mnie dreszcze! Miej świadomość, że nigdy nie jesteś na nic „za stary”! 😀
Mózg i układ nerwowy mają pewną magiczną przypadłość – są plastyczne przez całe nasze życie. Oznacza to, że zapamiętywanie informacji i uczenie się nowych rzeczy może być możliwe na każdym etapie, niezależnie od wieku. Trzeba mimo wszystko mieć na uwadze to, że w naukę będziemy musieli włożyć odrobinę więcej wysiłku niż dziecko, ponieważ te przyswajają języki mimowolnie.
2. Nauczanie więcej niż jednego języka szkodzi dziecku. – MIT
Tutaj pozwolę sobie powtórzyć ostatnie zdanie z poprzedniego podpunktu – dziecko na pewnym etapie przyswaja języki mimowolnie. Wczesna nauka może z czasem wpłynąć nawet na doskonałą wymowę i naprawdę dużą wiedzę. Dziecko w dwujęzycznej rodzinie uczy się dokładnie na takim samym poziomie, jak dzieci uczące się jednego języka.
3. Dziecko najlepiej uczy się przez zabawę i aktywność. – FAKT
Aby nauka była skuteczna musi być przede wszystkim przyjemna. Dla dzieci taką przyjemnością jest zabawa. Dlatego właśnie coraz częściej odchodzi się od suchej nauki gramatyki, pisania notatek. Aby uczyć się przez zabawę warto wykorzystać maskotki, piosenki, bajki, fiszki, a nawet gry planszowe.
Jedynym co Cię ogranicza jest Twoja własna kreatywność 🙂
W naszej szkole językowej robimy wszystko, aby dzieci czuły się jak najbardziej komfortowo, dlatego stosujemy takie właśnie metody. Jedną z nich jest kolorowa gra planszowa Funtown, która pozwala powtórzyć dotychczasowy materiał, a także zapoznać się z nowym słownictwem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij [tutaj].
4. Nie każdy może nauczyć się języka obcego. Tylko nieliczni mają do tego talent. – MIT
Okej, przyznaję, może być trochę racji w tym, że niektórzy mają talent do nauki języków. Zdarza się, że ludzie siadają nad książką z niemieckiego, francuskiego, angielskiego i koreańskiego. Nagle pstryk… umieją wszystko.
Ale jak to jest naprawdę? Na przestrzeni lat przeprowadzonych zostało wiele badań, które miały za zadanie sprawdzić jak to jest z tym „talentem”. Co ciekawe, pierwsze testy konstruowano już w latach ’50 i jak do tej pory nie stwierdzono stuprocentowo czegoś takiego jak istnienie „talentu językowego”. Znaleziono jedynie korelacje pomiędzy słuchem muzycznym i łatwością do przyswajania dźwięków języka obcego oraz umiejętnością ich odtwarzania.
Aby nauczyć się języka jedyne, co musisz dać od siebie to zaangażowanie, entuzjazm i odrobina pasji do tego, co będziesz robić 🙂
5. Same zajęcia językowe nie sprawią, że będę doskonale mówić w języku obcym. Potrzebna jest również regularna praca w domu. – FAKT
W nauce, niezależnie od przedmiotu, kluczem jest systematyczność. Idzie za tym to, że odpowiednią ilość czasu musisz również przeznaczyć na naukę w domu. Oczywiście, mam też na myśli wrócenie do notatek, powtórzenie materiału z zajęć, ale jest wiele kreatywnych pomysłów na to, jak pracować nad nauką języka obcego w domu.
Jeśli lubisz gotować, postaraj się upiec ciasto korzystając z przepisu napisanego po angielsku.
Kochasz seriale? Dlaczego by nie obejrzeć nowego odcinka „Czarnej Listy” z angielskimi napisami?
Widzisz? To wcale nie jest takie złe 😉
6. Aby nauczyć się języka obcego wystarczy nawet pół godziny dziennie.– FAKT
Nauka jest procesem długotrwałym, co nie znaczy jednak, że ktoś każe spędzać Ci cały dzień nad notatkami, tematami i oglądaniem wcześniej wspomnianych seriali (chociaż tutaj może być gorzej, bo to potrafi wciągnąć 🙂 ). Aby zobaczyć efekty swojej nauki wystarczy kilkanaście minut dziennie, które w całości i sumiennie poświęcisz na powtórki.
7. Przerwa w uczniu się języków jest dobra, kiedy zaczyna mi iść gorzej.– MIT
„Za chwilę wyrzucę śmieci.” Znacie te słowa? Bo ja doskonale. Tylko niestety to wspomniane „za chwilę” nie następuje zbyt szybko.
Być może to trochę zakręcone porównanie, ale podobnie bywa z nauką języka obcego. Mówisz sobie „krótka przerwa i zaraz wrócę na zajęcia”. W ten sposób odwołujesz jedne, drugie, a potem opuszczasz semestr i… No właśnie. Zazwyczaj na zajęcia nie wracasz.
Wbrew pozorom przerwy w nauce nie są dobrym wyjściem. Bardzo trudno wrócić po długiej przerwie, a jeszcze trudniej będzie opanować cały materiał, który gdzieś schował się w naszej pamięci.
Mam nadzieję, że jeśli pojawiły się u Ciebie jakiekolwiek wątpliwości to ten tekst pomógł je trochę rozwiać!
A jeśli mój ostatni wpis o motywacji i ten, uświadamiający, że każdy moment jest dobry na naukę języka obcego dał Ci POWER do działania, koniecznie przyjrzyj się naszej ofercie kursów stacjonarnych [klik] oraz kursów online [klik]
Do usłyszenia,
Paulina <3
Sprawdź ofertę naszych kursów stacjonarnych [KLIK]
Jeżeli wolisz – sprawdź ofertę naszych kursów online [KLIK]
Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu! [KLIK]