fbpx

„Blokada” między B2 i C1

„Blokada” między B2 i C1

Dodano: 27 maja 2020, autor: , // Blog,News, By ,, ,

Uczysz się języka obcego już od dłuższego czasu, komunikujesz się w miarę swobodnie, potrafisz porozmawiać na większość tematów, a słuchanie wypowiedzi rodzimych użytkowników nie sprawa Ci większych problemów? ŚWIETNIE! To znaczy, że zdobyłeś już poziom B2 wg skali CEFR (o skali CEFR pisaliśmy we wczorajszym artykule).

Teraz zapewne borykasz się z problemem…. poczucia „zastoju”, prawda?

Spokojnie, większość osób uczących się języka napotyka na ten moment. To tak zwana blokada między poziomami B2 i C1.

W tym wpisie wymieniamy 3 powody tego zjawiska, a także udzielamy 4 przydatnych porad przeciwdziałania tej „niemocy” 😉

Z naszego wczorajszego artykułu już wiesz, że osoba władająca językiem na poziomie C1 (czyli zaawansowanym) potrafi swobodnie komunikować się w sytuacjach zarówno formalnych jak i nieformalnych, ma bogaty zasób słownictwa obejmujący takie wyrażenia jak idiomy, kolokacje, metafory charakterystyczne dla rodzimych użytkowników danego języka. Przerabiasz je w ćwiczeniach, uczysz się ich na pamięć, a jak przychodzi co do czego…. Nie potrafisz ich użyć w praktyce?

Jeśli tak jest, to musisz wiedzieć, że to normalne w procesie nauki języka. Jest kilka powodów tego zjawiska:

  1. Mocno zaawansowane słownictwo jest rzadziej używane w języku codziennym – jeżeli nie posługujesz się językiem wyłącznie w wyszukanych elaboratach czy rozprawach naukowych, to zapewne rzadziej masz możliwość „wykazania się” znajomością zaawansowanych wyrażeń. Naturalną konsekwencją tego jest problem ze spontanicznym użyciem takich struktur.
  2. Uczysz się języka już od jakiegoś czasu i najzwyczajniej w świecie napotkała Cię „niemoc”. Spokojnie, to również naturalne zjawisko w procesie nauki 😉 Nasz mózg tak już niestety ma, że atrakcyjne dla niego jest to, co jest „świeże”. Zatem gdy kolejny raz ma uczyć się skomplikowanych wyrażeń, jakoś tak próbuje Ci powiedzieć „olej to, poróbmy coś ciekawszego”.
  3. Będąc na mocnym poziomie B2 czujesz się już pewnie posługując się językiem obcym. Masz szeroki zasób słownictwa i struktur, w którym czujesz się „bezpiecznie”, a wszystko to co nowe i bardziej zaawansowane wydaje się „aż za bardzo”. Ponownie do akcji wkracza Twój mózg – woli przebywać w dobrze sobie znanej strefie komfortu. Dlatego gdy chcesz coś powiedzieć w języku obcym, automatycznie podsuwa Ci te stare, po stokroć przemaglowane wyrażenia zamiast tych nowych, nieznanych.

Jak zatem widzisz, to nie jest tak, że jesteś odosobnionym przypadkiem, który spotkał się ze ścianą pomiędzy poziomami B2 i C1 😉

Co zatem możesz zrobić, aby przejść przez tę ścianę?

  1. Jeżeli nie masz na co dzień możliwości używania bardziej wyszukanego języka, zacznij prowadzić notatnik/blog/vlog, w którym będziesz pisać/mówić o dowolnych tematach z użyciem tych właśnie mocno zaawansowanych struktur, których się nauczyłeś. W każdej chwili będziesz mógł do tego wrócić, a przez to również dodatkowo utrwalić materiał.
  2. Znajdź nową motywację do nauki – wyznacz sobie krótkoterminowy cel językowy, który chcesz osiągnąć, dołącz do grupy danego języka na poziomie zaawansowanym w mediach społecznościowych, zmień swojego nauczyciela. Nawet na pozór niewielka zmiana spowoduje, że Twój mózg odczuje ten „efekt świeżości” 😉
  3. Naucz się wychodzić ze swojej strefy komfortu językowego. Brzmi łatwo, wiem… Ale uwierz mi, że czasami podczas rozmowy w języku obcym możesz po prostu zwolnić tempo, dłużej zastanowić się nad swoją wypowiedzią. Dzięki temu zyskasz chwilę na odszukanie tych jeszcze słabo utrwalonych wyrażeń w swoim umyśle.
  4. Najważniejsze – NIE REZYGNUJ! Kontynuuj naukę, szukaj sposobu na nową motywację, a jeśli naprawdę potrzebujesz, to zrób sobie KRÓTKĄ przerwę. Pamiętaj, że nasz mózg jest jak mięsień – potrzebuje regularnego treningu, aby dobrze pracować!

Jeżeli znalazłeś się na tym etapie nauki, ale nie chcesz się poddawać, to zapraszamy na nasze KURSY ONLINE JĘZYKA ANGIELSKIEGO [KLIK]. Profesjonalni Lektorzy (okazja do używania zaawansowanego języka w rozmowie), inny sposób nauki (efekt świeżości), indywidualne podejście (Ty dyktujesz tempo) – to zyskasz zapisując się na nasze zajęcia! Możesz to zrobić już teraz przez Formularz Zapisów Online [KLIK].

Pamiętaj, że dla każdego, kto rozwiąże nasz Bezpłatny Test Poziomujący z Języka Angielskiego [KLIK] przygotowaliśmy specjalną ZNIŻKĘ na kursy online!

Nie czekaj, poziom C1 i C2 są w zasięgu Twojej ręki (i głowy 😉)!

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577