fbpx

Rodzina

Rodzina

Dodano: 12 czerwca 2021, autor: , // Blog, By ,, ,

Cześć! Dzisiaj nieco krócej – pochylimy się nad świętami, które w Polsce świętujemy inaczej bądź w innym terminie niż reszta świata. Będzie to nieco inny wpis, niekoniecznie związany z językami i ich nauką, ale z pewnością nie zabraknie kilku słówek do nauczenia się 😉 Z racji tego, że mamy czerwiec zaczniemy od… dnia dziecka!

Dzień Dziecka

Dzień dziecka w Polsce obchodzony jest 1. czerwca. Jest to dzień ustanowiony w 1954 roku przez ONZ, co miało upowszechnić ideały związane z prawami dziecka. Dzień Dziecka to szczególne święto, które sprawia wiele radości nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom, bliskim i przyjaciołom. Nieraz organizowane są domowe przyjęcia, dzieci otrzymują niesamowite prezenty (często zabawki). W szkołach natomiast często organizuje się tzw. dzień sportu. 1952 rok oznacza wprowadzenie Dnia Dziecka na stałe do kalendarza Polski.

A tak wygląda to w innych krajach świata:

Gdzie?Kiedy?Nazwa
Organizacja Narodów Zjednoczonych20. listopadaPowszechny Dzień Dziecka
Honduras10. wrześniaDía del niño
Francja6. styczniaŚwięto Rodziny
Japonia5. majaKodomo-no Hi
Paragwaj16. sierpnia
Turcja23. kwietniaNarodowy dzień suwerenności i dzień dzieci

Dzień Ojca

Kiedy obchodzony jest dzień ojca w Polsce? Tak, w Polsce to święto wypada zawsze 23. czerwca. Co z innymi krajami? Zanim jednak o tym powiemy, czy wiecie dlaczego obchodzimy dzień ojca? W Stanach Zjednoczonych pojawiły się głosy, że skoro Dzień Matki jest tak popularny, dlaczego by nie ustanowić Dnia Ojca? Pomysł wydawał się naturalny, lecz nie przyjął się zbyt prędko. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 19. czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane. W 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił dzień ojca. W Hiszpanii, Włoszech i Portugalii dzień ten obchodzony jest 19. marca. We Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca obchodzony jest w 3. niedzielę czerwca. Co dostają tatusiowie? Życzenia, drobne prezenty, niekiedy narzędzia, które przydadzą się przy naprawach w domu. Czyż to nie urocze?

Dzień Mamy

To święto obchodzone było już za czasów starożytnych Rzymian i Greków. Czczono wtedy matki-boginie, które były symbolem płodności czy też urodzaju. W Polsce, tej przedwojennej, Dzień Matki był obchodzony nieregularnie w maju. Następnie podczas okupacji niemieckiej obchodzono Dzień Matki (Muttertag) jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie.  Dziś natomiast święto to przypada na 26. maja. Mamy obdarowywane są w tym dniu laurkami, kwiatami i różnego rodzaju prezentami, aby okazać szacunek i podziękować za trud włożony w wychowanie.

Słownictwo

Warto powtórzyć kilka słówek przed składaniem życzeń naszym najbliższym (w szczególności mamie i tacie) Oto kilka z nich:

Język polskiJęzyk angielski
MatkaMother
MamusiaMommy
Cierpliwa/yPatient
Kochająca/yLoving
Życzliwa/yKind
Wymagająca/yTough
Surowa/yStrict
Nadopiekuńcza/yOverprotective

Przysłowie

No dejes para mañana lo que puedas hacer.

Co masz robić jutro, zrób dziś.

To piękne przysłowie równie dobrze może zostać moją życiową dewizą! Należy jednak traktować je dosłownie i w przenośni, ponieważ niektórych spraw nie da się załatwić przedwcześnie. Powtórzyliście już słówka? Na co jeszcze czekacie?

See you next week!

Dan

Jeżeli macie jakieś pytania SKONTAKTUJCIE się z nami!

Sprawdźcie naszą najnowszą OFERTĘ kursów stacjonarnych!

Preferujecie naukę online? Zapraszamy! [KLIK]

Źródła:

  • Wikipedia
  • Własne
uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577