fbpx

Narodziny dziecka

Narodziny dziecka

Dodano: 4 czerwca 2021, autor: , // Blog, By ,,,, ,

Cześć wszystkim! Po wczorajszym dniu wolnym i dzisiejszym pracowitym piątku nadchodzi upragniony przez wszystkich weekend! No, może nie dla wszystkich pracowity, niektórzy mieli wolne i tym samym kolejny w tym roku długi weekend. Niemniej jednak weekend nie oznacza, że powinniśmy tylko i wyłącznie odpoczywać! Nauka to niekończący się proces, a weekend wcale nie stanowi swego rodzaju tarczy, która chroni nas przed powtórką słownictwa.

Dziś pod lupę weźmiemy słownictwo oraz tradycję związane z… narodzinami dziecka! Sam do niedawna uważałem, że wszędzie na świecie tak samo celebruje się narodziny młodego człowieka, ale byłem w ogromnym błędzie. Przekonajcie się sami!

Słownictwo

Język polskiJęzyk angielski
NarodzinyBirth
Noworodek/niemowlęInfant
Brzdąc (uczące się chodzić dziecko)Toddler
BliźniętaTwins
BabysitterOpiekun/ka do dziecka
GrzechotkaRattle
Łóżeczko dziecięceCrib
KołysankaLullaby

Znaliście te słowa? Jeżeli nie, to nic straconego! Dodajcie je do swoich zestawów fiszek, a w mig je opanujecie! Przejdźmy do głównego tematu dzisiejszego wpisu, tradycji!

Hoera een Baby!

Czyli holenderskie tradycje związane z ciążą i narodzinami dzieci.

Jednym z holenderskich zwyczajów jest zdobienie domu, aby odpowiednio powitać nowego członka rodziny. Są to naklejki na okno bądź flagi z imieniem dziecka, które wywieszane są przed domem, oraz bociany stojące na balkonie lub w ogrodzie. Zdobieniem zajmuje się tata, dziadkowie, rodzeństwo, a nawet sąsiedzi!

Historia podpowiada, że nigdzie na świecie nie było tak wielu porodów w domu, jak właśnie w Holandii, a w 2020 roku porody domowe zostały dołączone do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego Holandii.

W Holandii panuje długoletnia tradycja rozsyłania powiadomień o narodzinach dziecka. Świeżo upieczeni rodzice wysyłają kartki do rodziny i znajomych informując ich tym samym o przyjściu na świat młodego człowieka.

Baby shower!

Zapewne słyszeliście o przychodzącym z Ameryki sposobem na świętowanie oraz wspieranie przyszłej mamy zwanym baby shower. Jeżeli nie to przybywam z pomocą! Jest to przyjęcie, które ma na celu wsparcie przyszłej mamy, obdarowanie jej, oraz maluszka prezentami oraz akcesoriami, które przydadzą się w domu. Zwykle biorą w nim udział tylko kobiety, lecz zdarza się, że i panowie dobrze się tam bawią. Ten rodzaj zabawy jest coraz popularniejszy w Polsce.

Zwyczaje i tradycje z dalekich krajów

Na indonezyjskiej wyspie Bali panuje pewien zwyczaj, który może nie mieć większego sensu. Mowa tutaj o zakazie dotykania ziemi przez noworodków. Zakaz ten trwa dokładnie 210 dni od porodu. Wszystko związane jest z wierzeniem, że noworodek to istota zesłana z nieba, która nie powinna dotykać brudnej ziemi. Po upływie 210 dni oraz pierwszym kontakcie dziecka z podłożem następuje przełom w ich życiu – dziecko przestaje być istotą boską, a staje się człowiekiem.

            W Egipcie, 7 dnia po narodzinach matka wkłada otulonego w białą tkaninę noworodka do wiklinowego kosza i potrząsa nim przez chwilę. Ma to symbolizować trud życia, z którym przyjdzie się mierzyć dziecku. Następnym etapem jest położenie dziecka na podłodze z nożem umieszczonym na klatce piersiowej – nóż ma odstraszać złe duchy. W trakcie trwania tego etapu goście rzucają wokół maleństwa ziarna zbóż oraz prezenty, aby zapewnić mu bogate życie. Na koniec obrzędu, ustawiane jest 7 świec, a każda z nich symbolizuje imię. Jak możecie się domyślać ta, która będzie paliła się najdłużej, wskaże imię dla nowego członka rodziny.

            Jest wiele nietypowych tradycji związanych z narodzinami dziecka, a wiele z nich jest wręcz oburzających dla osób pochodzących z innych kultur. Czy znaliście wymienione w dzisiejszym wpisie zwyczaje? Jakie jeszcze znacie obrzędy i tradycje? Pochwalcie się nimi na naszym fanpage’u!

See you next week!

Dan


Jeżeli macie jakieś pytania SKONTAKTUJCIE się z nami!

Sprawdźcie naszą najnowszą OFERTĘ kursów stacjonarnych!

Preferujecie naukę online? Zapraszamy! [KLIK]

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577