fbpx

Przyimki czasu

Przyimki czasu

Dodano: 18 czerwca 2021, autor: , // Blog, By ,,,,, ,

Cześć! Dziś pochylimy się nieco nad pewnym zagadnieniem, które niejednemu uczniowi języka angielskiego spędza sen z powiek. Mowa tutaj oczywiście o przyimkach! Wiecie, które mam na myśli?
Oczywiście przyimki miejsca oraz czasu: „IN”, „AT”, „ON”. Dziś jednak nie będzie tak ciężko, bo przerobimy sobie przyimki czasu – te prostsze.

Przyimek IN

Jak widać w tabeli powyżej, przyimek „in” jest mało precyzyjny, dlatego też opisuje pory dnia, miesiące, pory roku czy też inne, do których należą wyrażenia takie jak ”in a minute”, „in a second”, itd. Tak jak w pokazanych wyżej przykładach, przed nazwą każdego miesiąca, które z resztą zapisujemy z wielkiej litery (tak jak i nazwy dni tygodnia), dodamy przyimek „in”. Na przykład, chcąc powiedzieć co robiliśmy rano, powiemy: In the morning I ate breakfast. Najczęściej popełniany błąd przez uczniów, to używanie przyimka „in” przed nazwami dni tygodnia – musimy tego unikać!

Przyimek ON

Przyimek „on” to właśnie ten, którego powinniśmy używać z dniami tygodnia, np. On Monday I am going to see my aunt. Jest to przyimek do bardziej precyzyjnego określania momentu w czasie. Daty, dni tygodnia z wszelkimi dodatkami, np. porą dnia, ale również w zestawieniu przymiotnik oraz słowo „day”. Pamiętajcie, dzień tygodnia to gwarantowane użycie przyimka „on”!

Przyimek AT

Ostatni z nich to przyimek „at”. Określamy nim dokładny moment w czasie, dlatego użyjemy go mówiąc „północ”, „południe”, albo „noc” – co może być lekko mylące, bo można pomyśleć, że noc jest taką samą porą dnia co poranek. No i oczywiście, najważniejsze użycie przyimka „at”, przed godziną, np. at 10.00 am.

Przysłowie

A leopard can’t change its spots.

To przysłowie mówi nam, że nie do końca możemy zmienić nasz charakter, w szczególności, jeżeli jesteśmy uważani za „złych” ludzi. Natura ciągnie wilka do lasu, a niekiedy znane jako zwykłe: Ludzie się nie zmieniają.

See you next week!

Dan


Jeżeli macie jakieś pytania SKONTAKTUJCIE się z nami!

Sprawdźcie naszą najnowszą OFERTĘ kursów stacjonarnych!

Preferujecie naukę online? Zapraszamy! [KLIK]

Źródła:

Internet.

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577