Cześć! Święta za nami, a dla nas jest to idealna okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego jak obchodzone są święta Wielkanocne w innych, anglojęzycznych krajach. Najpierw jednak powinniśmy dowiedzieć się nieco o pochodzeniu tego święta, ale żeby było jasne, chodzi mi o pochodzenie niereligijne. Skupimy się wyłącznie na tradycji i sposobie obchodzenia Wielkanocy.
Kraje anglojęzyczne przyjęły sposób świętowania z Niemiec, gdzie wierzono, iż składający jaja zając przychodzi do domostw i ogrodów, chowa je, a dzieci tworzą gniazda, by następnie odnaleźć i umieścić w nich owe jaja. Ma to oczywiście wszystko swoje odzwierciedlenie w religijnej symbolice nowego życia.
Świat bardzo szybko zauważył w tym potencjalny biznes i dlatego dziś możemy zakupić wielkanocne jajka, zajączki i inne słodycze oraz gadżety.
Jak zatem święto to jest celebrowane w krajach anglojęzycznych? Pod lupę weźmiemy Anglię, Australię oraz Stany Zjednoczone.
Stany Zjednoczone
W roku 1878 prezydent pozwolił grupie dzieci wejść na teren Białego Domu i wziąć udział w zabawie zwanej egg rolling. Jest to swego rodzaju wyścig jajek, kiedy to dzieci toczą swoje ozdobione wcześniej jajka ze wzgórza, by sprawdzić, które jest najszybsze. Dziś tradycja ta wygląda nieco inaczej. Co roku prezydent i pierwsza dama organizują wcześniej wspomniany wyścig, ale organizowane jest również zdobienie oraz polowanie na ukryte wcześniej jajka. Wygląda to trochę jak rodzinny piknik, na którym wszyscy dobrze się bawią i kontynuują tradycję celebrując życie.
Anglia
Tutaj święto to wygląda nieco inaczej. Hrabstwo Leicestershire znane jest z ponad 200-stu letniej tradycji rywalizacji pomiędzy dwoma miastami – Hallaton oraz Medbourne. Wszystko zaczęło się od legendy mówiącej, że pewne dwie kobiety z Hallato zostały uratowane przez zająca, a te by uczcić to zorganizowały wielką ucztę. Przygotowały one wielkie ciasto i ogromne ilości piwa. Uroczystość odbywała się co roku, lecz pewnego razu ludzie z Medbourne postanowili zepsuć tę uroczystość i ukraść piwo – a to wszystko z zazdrości! To zapoczątkowało grę o nazwie bottle kicking. Przypomina ona rugby, ale w tej grze dwie drużyny usiłują przetoczyć beczki piwa przez rzekę oddzielająca te dwa miasta, a zarazem starają się przeszkodzić swoim przeciwnikom. Tradycyjnie, przed rozpoczęciem rywalizacji podawane jest ciasto.
Australia
Australia nie jest miejscem, w którym występują zające. Kraj ten jednak posiada wiele innych dziko żyjących zwierząt, które zaskakują swym wyglądam. Jednym z nich jest bilby – australijski wielkouch króliczy. Zwierzę te przypomina z wyglądu zająca, a nawet zachowuje się jak on kopiąc wielkie dziury.
Zwierzę jest jednak zagrożone wyginięciem, a rząd próbując uhonorować i zapisać na kartach historii pamięć o jego istnieniu, postanowił celebrować święta wielkanocne poprzez sprzedaż czekoladowych figurek przypominających właśnie wielkouchy królicze. Są one prześliczne!
Wszystkie 3 z wymienionych tradycji mają ze sobą coś wspólnego – spajają wspólnotę. Rodziny mają czas wolny, który mogą wykorzystać na spotkania z bliskimi i wspólną zabawę.
Czy tradycje z tych krajów mocno różnią się od naszej?
Przysłowie
Time is a great healer.
To przysłowie jest o tyle ważne, że pasuje do każdej złej sytuacji, która przydarzy się w naszym życiu. Oczywiście mowa tutaj nie o chorobach i wypadkach, ale bardziej o sytuacjach, w których jesteśmy ranieni mentalnie. Czas leczy rany. Zgadzacie się z tym przysłowiem?
See you next week!
Dan
Jeżeli macie jakieś pytania SKONTAKTUJCIE się z nami!
Sprawdźcie naszą najnowszą OFERTĘ kursów stacjonarnych!
Preferujecie naukę online? Zapraszamy! [KLIK]