Cześć! W ostatnim artykule opisałem statystyki związane z nauką języków obcych w Polsce. Dzisiaj skupimy się nieco na naszych zagranicznych sąsiadach i na tym jak wypadamy na ich tle. Oprócz tego opowiem wam ciekawą historię pewnego Amerykanina, którego poznałem podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, oraz o jego podejściu do nauki języków.
Niemcy
Jeżeli chodzi o sytuację w Niemczech, jest ona bardzo komfortowa. Chcą oni zachować różnorodność kulturową i zdają sobie sprawę, że młodzież pragnie podróżować i pracować na międzynarodowym rynku pracy, a sam język niemiecki jest na nim bardzo potrzebny, dlatego coraz więcej osób podejmuje jego naukę. Niemcy uczą się języków obcych, np. języka angielskiego, jednakże w szczególności skupiają się na swoim ojczystym języku. Poniżej przytoczę wypowiedź profesora Christopha Schroedera, który zajmuje się problematyką języka niemieckiego jako języka obcego na Uniwersytecie w Poczdamie.
„Położenie Niemiec w środku Europy sprawia, że jesteśmy zdani na uczenie się innych języków. Dlatego inwestujemy stosunkowo dużo pieniędzy w kształcenie nauczycieli języków obcych, w opracowywanie materiałów do nauki języków i w badania z zakresu dydaktyki języków obcych. Jednak w porównaniu z mniejszymi krajami europejskimi, takimi jak Holandia czy Norwegia, bardziej staramy się o zachowanie naszego języka ojczystego jako języka nauki“.
Przygotowując uczniów do podjęcia wielojęzycznych zadań w trakcie zdobywania edukacji, na studiach i w życiu zawodowym, szkoły w Niemczech proponują dwujęzyczne moduły lekcyjne, realizując w ten sposób zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe (CLIL). Oznacza to, że uczniowie uczą się standardowych przedmiotów, takich jak matematyka czy historia, lecz nie tylko w języku niemieckim, ale również w języku obcym, którym najczęściej jest angielski. Dodatkowo przewidziane dla wszystkich, czyli dla uczniów, studentów oraz nauczycieli, różnorodne programy wymiany, konkursy i certyfikaty międzynarodowe mają zachęcać do poznawania innych języków i nowych kultur.
Czechy
Tu sytuacja jest nietypowa. Młodzież uczy się języków obcych takich jak niemiecki czy też angielski, ale z zeznań osób przebywających na terenie Czech oraz własnych doświadczeń wiem, że nie są oni skorzy do rozmawiania w tych językach. Gdy próbowałem zapytać młodego mężczyznę o drogę, ten najpierw powiedział, że potrafi mówić po angielsku, a następnie przeszedł na czeski i nie potrafiłem go zrozumieć – a mówią, że to podobne do siebie języki! Nic mylnego, czeski to bardzo dźwięczny język i, niestety dla nas Polaków, posiada on wiele tzw. „false friends” – słówek, które występują w dwóch różnych językach i brzmią podobnie lub niemal identycznie, ale oznaczą coś kompletnie innego. ale w odwrotnej sytuacji jest podobnie. Dlatego musimy przestać myśleć, że dogadamy się z każdym Czechem tylko dlatego, że mieszkamy blisko siebie. W głównej mierze będziemy rozmawiać tam w języku angielskim, rosyjskim oraz niemieckim.
Holandia
Holandia to kraj, który dla wielu Polaków okazał się domem. Z roku na rok coraz większa liczba Polaków decyduje się przeprowadzić do Holandii w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dziś mieszka tam na stałe około 250 tysięcy Polaków (dane z 2018 roku). Liczba ta cały czas się zmniejsza i zwiększa, ponieważ szacuje się, że około 90 tysięcy Polaków przebywa w Holandii tymczasowo, czyli pracuje, by następnie wrócić do swoich rodzin w kraju i znów wyjechać do pracy. Jeżeli chodzi o języki obce, w Holandii językiem urzędowym jest język niderlandzki. Holendrzy jednak zdają sobie sprawę z tego, iż ich język nie jest zbyt popularny na arenie międzynarodowej, dlatego już od najmłodszych lat dzieci uczą się języków obcych! Prawie całe społeczeństwo Holenderskie zna język angielski. Nieco mniej, bo około połowa z nich zna język niemiecki, a mniejszy ułamek (około 25%) zna język francuski.
Dania
Dania jest krajem, który co roku jest moim celem podróży, lecz jeszcze ani razu nie udało mi się tam dostać. Przyjaciel, który tam mieszka, jest skarbnicą wiedzy jeżeli chodzi o ten kraj i wiem, że język angielski w tym kraju to podstawa. W sprawach urzędowych jednak duński jest jedynym językiem, aby załatwić chociażby mieszkanie. Szkoły nastawione są mocno na nauczanie w języku angielskim. Dania jest wielokulturowa, więc uczniowie są zobowiązani do nauki języka duńskiego tylko podczas edukacji 1 szczebla. Szkolnictwo wyższe to inna bajka. Wielu uczniów zza granicy przybywa do Danii, aby studiować, dlatego też są specjalne szkoły, gdzie zajęcia prowadzone są tylko w języku angielskim.
Na początku wspomniałem o poznanym przeze mnie Amerykaninie, która ma specyficzne podejście do nauki języków obcych. Z racji tego, że ten artykuł już i tak jest długi, ograniczę się do minimum. W miejscu, w którym pracowałem, znajdowali się ludzie z całego świata: Kolumbia, Hiszpania, Nowa Zelandia, Anglia, Szkocja, Irlandia, Polska i oczywiście tamtejsi Amerykanie. Jeden z nich był bardzo chłodno nastawiony do przyjezdnych zza granicy pracowników. Mam przez to na myśli, że nie szanował ich ze względu na język angielski, którym nie posługiwali się tak dobrze jak on sam! Aby tego było mało, zapytałem go pewnego razu ile zna języków. Jak możecie się domyślić, jedynym językiem jaki zna jest język angielski, mimo iż uczył się również w szkole hiszpańskiego. Stwierdził on, że nie potrzebuje innych języków, ponieważ język angielski jest najlepszym i jedynym językiem (w jego mniemaniu). Nie ukrywając urażenia powiedziałem mu, że język angielski jest fantastycznym językiem, ale za nic w świecie nie zamieniłbym mojego ojczystego języka na żaden inny. Przede wszystkim dlatego, że nauka języka obcego to przygoda, dzięki której poznajemy świat oraz samych siebie na nowo.
Too many cooks spoil the broth.
Jestem pewien, że znacie to powiedzenie – Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. W języku angielskim to właśnie too many cooks spoil the broth będzie oznaczało, że wszędzie tam, gdzie do jednego zadania przypisane jest za dużo osób, będą one sobie przeszkadzały, a w efekcie zadanie nie zostanie dobrze wykonane.
To tyle jeżeli chodzi o dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że nadal trwacie w swoich postanowieniach noworocznych!
See you next week!
Dan
Jeżeli macie jakieś pytania SKONTAKTUJCIE się z nami!
Sprawdźcie naszą najnowszą OFERTĘ kursów stacjonarnych!
Preferujecie naukę online? Zapraszamy! [KLIK]