fbpx

Nauka języków obcych online

Nauka języków obcych online

Dodano: 27 kwietnia 2020, autor: , // Blog,

Rok 2020 – XXI wiek, ludzkie życie skupia się wokół nowoczesnych technologii. Przez internet poznajemy ludzi, oglądamy filmy, załatwiamy sprawy urzędowe, uczymy się. No właśnie – w obecnej sytuacji to ostatnie budzi jednak sporo kontrowersji. Czy na pewno jestem w stanie nauczyć się języka obcego w trybie zdalnym? Dziś rozpatrzymy wszystkie plusy i minusy tego – bądź co bądź obowiązkowego dziś – rozwiązania 😊

  • Oszczędność czasu: to chyba najważniejsza korzyść z nauki w formie online. Nie tracimy czasu na dojazdy, szukanie miejsca do zaparkowania, powroty do domu. Uczyć się możemy w dowolnym miejscu i praktycznie dowolnym czasie. Wystarczy odpowiedni sprzęt z dostępem do internetu.
  • Różnorodność: internet to nieskończone możliwości w zakresie sposobu nauki. Znajdziemy tam liczne platformy e-learningowe, aplikacje do nauki języków, strony poświęcone językom, materiały wideo na platformach typu YouTube. Dzięki temu każdy może znaleźć formę przekazu, która najlepiej będzie do niego trafiała, a dzięki temu nauka stanie się bardziej efektywna.
  • Społeczności: czy myśleliście kiedyś o tym, że portale społecznościowe można wykorzystać do nauki języka obcego? Bo przecież można! Jest wiele grup czy stron tematycznych na takich portalach, które skupiają ogromne liczby ludzi z całego świata wokół danego tematu. Nie musi to być tematyka językowa (choć oczywiście może). Być może interesują Cię kraje Dalekiego Wschodu, gotowanie, sporty ekstremalne? Poszukaj na portalach grup poświęconych tej tematyce, dołącz do nich i… ucz się języka! Początkowo możesz jedynie czytać posty czy informacje tam zawarte. Z czasem sam zacznij zabierać głos w dyskusjach. Dzięki temu rozwiniesz swój język, ale też dowiesz się ciekawostek w temacie, który Cię interesuje 😉 Polecamy poszukać takich grup, w których jest dużo rodzimych użytkowników danego języka – mogą oni posłużyć Ci jako nauczyciele językowi!
  • Kontakt z Lektorem: ogromna korzyść, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości. Kiedy nie możemy spotykać się z innymi ludźmi dla własnego bezpieczeństwa, internet daje nam tę możliwość! Istnieje wiele komunikatorów, dzięki którym możemy dosłownie widzieć się i słyszeć z drugą osobą. Ba! Nawet z kilkoma osobami jednocześnie! W ten sposób tradycyjne lekcje języka obcego praktycznie nic nie tracą na swej formie. Aplikacje umożliwiają tworzenie tablic czy udostępnianie plików, zatem wszelkie materiały, z których korzysta Lektor, są dostępne dla Kursantów nie tylko w trakcie, ale też po właściwych zajęciach. Dzięki temu możesz uniknąć tworzenia własnoręcznych notatek 😊
  • Oszczędność pieniędzy: bardzo często nauka języków obcych przez internet oznacza dużo niższe koszty niż w przypadku zajęć w tradycyjnej formie. Ponadto, jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz korzystać z bezpłatnych zasobów internetu, dzięki którym również podszkolisz swój język!

A co z minusami? Hmm… Szczerze? Ciężko nam je znaleźć 😊 Niemniej jednak, poniżej lista tych, które uznaliśmy za warte opisania:

  • Problemy z łączem: choć to raczej rzadkość w dzisiejszych czasach, może tak się zdarzyć, że nagle pojawią się problemy techniczne, przez które nasza aplikacja czy lekcja na żywo z Lektorem zostanie przerwana. Z pewnością jest to denerwujące, jednak zazwyczaj nie mamy na to wpływu. Mimo wszystko decydując się na kurs językowy online warto wziąć pod uwagę kwestie techniczne: czy mam odpowiedni sprzęt?/ czy moje łącze internetowe jest wystarczająco szybkie?
  • Ocean możliwości, w którym można się….utopić 😉 To, co wcześniej opisywaliśmy jako zaletę nauki przez internet („Różnorodność”), może być jednocześnie pułapką, zwłaszcza dla początkującego Ucznia. W sieci mnóstwo jest stron poświęconych nauce języków, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że za wieloma z nich stoją anonimowi autorzy, którzy niekoniecznie są autorytetami w swojej dziedzinie. Przez to informacje zawarte na danej stronie są po prostu niewiarygodne i mogą prowadzić do utrwalania złych nawyków językowych. Dlatego też przed rozpoczęciem korzystania z danego serwisu/aplikacji, warto zweryfikować jej autorów. Albo poprosić o opinię kogoś doświadczonego w nauczaniu języków – na przykład nas 😀
  • Brak realnego kontaktu: choć w dobie urządzeń smart wydawać by się mogło, że to nic takiego, to jednak sami doskonale wiemy, że żadna – nawet najdoskonalsza i najbardziej urozmaicona platforma internetowa – nie jest w stanie zastąpić prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem (Lektorem, pozostałymi Kursantami z grupy). Z naszych wcześniejszych wpisów wiecie, że nic tak nie motywuje do nauki jak szczera, pozytywna atmosfera, relacja wypracowana z Lektorem, to „flow”… Mimo wszystko ciężko jest budować tę relację przez monitor 😉 Wiemy też, że jest bardzo dużo ludzi, którzy nie odnajdują się w tej nowej, internetowej rzeczywistości. I wcale nie mówimy tu jedynie o osobach starszych!

Podsumowując, uczenie się języka w formie online – jak wszystko – ma swoje wady i zalety. Jako nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, metodyk i pedagog mogę jednak stwierdzić, że te drugie przeważają nad tymi pierwszymi. Zwłaszcza gdy sytuacja niejako zmusza nas do #zostańwdomu. Dzięki temu, że żyjemy w takich czasach, izolacja społeczna nie musi oznaczać dosłownego odcięcia się od wszystkiego, co związane z drugim człowiekiem. Mnóstwo rzeczy możemy wykonywać zdalnie, w tym kontynuować czy też rozpocząć swoją przygodę z językiem obcym. Zatem… kto chętny do nauki? 😊

 

Love,

Iga

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577