fbpx

Kurs języka angielskiego – Jak pokonać zniechęcenie do nauki

Kurs języka angielskiego – Jak pokonać zniechęcenie do nauki

Dodano: 28 lutego 2020, autor: , // Bez kategorii,

Kurs języka angielskiego – Nauka angielskiego to doskonały sposób na zawiązywanie nowych znajomości i zwiększenie swoich szans na rynku pracy. To drugie dotyczy zwłaszcza tych osób, które posługują się językiem na zaawansowanym poziomie. Umiejętności językowe przydają się też na co dzień, bo angielskie sformułowania otaczają nas zewsząd. Podczas nabywania wiedzy i zwiększania swoich kompetencji, również tych językowych, może napotkać nas jednak sporo problemów. Głównym z nich jest zniechęcenie oraz, idący za tym, brak regularności. W dzisiejszym tekście dzielimy się wskazówkami, które pozwolą zapobiec tego typu trudnościom. 

 

Metoda małych kroków

Zniechęcenie nauką najczęściej wynika z brania zbyt dużego materiału na swoje barki. Taki początkowy entuzjazm i wzmożone pokłady energii są naturalne, zawsze gdy podchodzimy do nowego zadania. Niestety, zbyt ambitny plan może być źródłem rozczarowań, gdy entuzjazm nieco się osłabi. Z pomocą kilku kroków można jednak zapobiec takiego wyczerpaniu. Oto kilka rad, które w skrócie określić można mianem metody małych kroków: 

 • Określ niedaleki punkt w przyszłości (tydzień, miesiąc), w którym nastąpi sprawdzenie dotychczasowych efektów nauki. W ten sposób nie tylko z większym entuzjazmem będziesz uczyć się języka, ale też szybko poczujesz satysfakcję. Taka duma zagrzewa do kolejnych wyzwań i wzmacnia wytrwałość w dążeniu do celu. 
 • Zawęź materiał Trudności z poświęceniem określonego czasu na naukę, mogą wynikać również z nieuporządkowanych i zbyt ogólnikowych treści, których planujemy się nauczyć. Podzielenie materiału na niewielkie jednostki da nam poczucie, że potrzebujemy niewiele czasu, aby „wyrobić” dzienny limit przyswajanych słówek. Niebagatelną zaletą tej praktyki jest też to, że takie niewielkie porcje materiału możemy przyswajać, czekając na tramwaj, nudząc się w kolejce do sklepowej kasy i podczas wielu innych sytuacji w ciągu dnia, kiedy dysponujemy tylko kilkoma minutami. 
 • Cel sprecyzuj najdokładniej, jak tylko się da „Nauczenie się języka angielskiego” to zdecydowanie zbyt szeroki cel. Dużo lepszym pomysłem jest precyzyjne określenie, co dokładnie chcemy osiągnąć. Korzystniejszym rozwiązaniem jest więc plan, zakładający np. nauczenie się 100 słówek związanych z biznesem w ciągu trzydziestu dni. 

   

   

  Jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego

  Założenie, że będziemy uczyć się w ciągu dnia przez dowolną liczbę minut, prawdopodobnie nie doprowadzi nas do sukcesu. Nikt nie przepada za obowiązkami, a codzienna rutyna polegająca na przyswajaniu wiedzy do takich obowiązków należy. To, że dana tematyka nas interesuje, oczywiście wpływa na naszą korzyść. Pokusa skracania nauki będzie się jednak pojawiać; zamiast demotywować się tym faktem, lepiej jest go antycypować i mu przeciwdziałać. Prostym sposobem, który pozwoli to osiągnąć, jest określenie z góry, ile czasu dziennie planujemy przeznaczyć na naukę. Liczby porządkują nam życie i warto to wykorzystać również w tym procesie. 

   

  książki - obok siebie

   

   

  Wsparcie mentora

  Za mentora można uznać w tym przypadku każde źródło zewnętrznej wiedzy i motywacji, pochodzące od kogoś, kto jest specjalistą w dziedzinie, którą chcemy przyswoić. W przypadku języka obcego w tej roli sprawdzi się native speaker albo inny nauczyciel. Takie osoby są źródłem cennych wskazówek i mogą pomóc nam naprawić pewne błędy oraz pozbyć się szkodliwych nawyków związanych z nauką angielskiego. Na tym ich rola jednak się nie kończy. Mogą bowiem również poprowadzić nas przez proces przyswajania wiedzy i uporządkować treści tak, aby kolejność nauki działała na naszą korzyść. 

  Internet pozwala na samodzielną naukę wielu dziedzin; znajdziemy tu niezliczoną ilość ćwiczeń z gramatyki, intonacji oraz nieskończoną bazę słówek. Takie bogactwo może jednak przytłoczyć, zwłaszcza jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z językiem angielskim. Mentor pomoże nam odnaleźć się w takim natłoku informacji i wspomoże nas w posegregowaniu materiałów na mniejsze podkategorie. Taką swoistą mentorską pomoc zapewnia kurs w dobrej szkole językowej. Nauka języka angielskiego wymaga samozaparcia, regularności oraz, co najważniejsze, samodzielnej pracy. Nie oznacza to jednak, że zewnętrzne wsparcie profesjonalistów jest zbędne, wręcz przeciwnie. Kurs językowy pomoże nam utrzymać motywację do nauki, wspiera regularność oraz, przede wszystkim, prowadzi nas po zagadnieniach w mądry sposób. Obecnie na rynku znaleźć można opcje, które zachęcają wykwalifikowaną kadrą, oferują prestiżowe certyfikaty oraz, dzięki promocjom, pozwalają na naukę, która nie wiąże się ze zrujnowaniem naszego budżetu. 

  Zniechęcenie do nauki dopada każdego. Nie ma znaczenia, ile mamy lat, jak wielkie plany snujemy na przyszłość w związku z nowymi umiejętnościami, oraz jak szybko zapamiętujemy informacje. Nie warto czuć więc wyrzutów sumienia, gdy zdarzy się nam zaniedbać zaplanowany materiał. Aby nie wkroczyć na równię pochyłą i nie zniechęcać się coraz bardziej, dobrze jest … przechytrzyć swój umysł i jego naturalne skłonności do lenistwa i znudzenia. Jasne określenie celu, doprecyzowanie sposobów na ich realizację oraz wsparcie mentora to proste kroki, które pozwolą nam szybko zauważyć sukcesu i poczuć satysfakcję.

  Serdecznie zapraszamy do nauki języka angielskiego z naszą szkołą w Gliwicach.

uSpeak
ul. Marzanki 20, 44-100 Gliwice
Tel: +48 515 426 577