Fiszki to prosty i powszechny sposób na naukę do szkoły i zapamiętywania faktów, ale są również bardzo przydatne do nauki języka angielskiego. Zamiast czytać listy słówek z książki, warto wykorzystać znacznie praktyczniejszy sposób, jakim są właśnie fiszki. Poza samym zapisaniem słowa i tłumaczenia można także pisać zdania i dodawać zdjęcia, które ułatwiają zapamiętywanie informacji. Jest to wynik zaangażowania różnych części mózgu.

 

Dlaczego warto korzystać z fiszek do nauki angielskiego?

Po pierwsze, tworzenie i studiowanie fiszek wymaga aktywnego uczenia się. Zamiast pasywnego uczenia się, takiego jak ponowne czytanie notatek lub obejrzenie wideo objaśniającego konkretny tematu, musimy zmusić pamięć do pracy przy każdej pojedynczej fiszce.  To ciągłe sprawdzanie jest formą aktywnego przywoływania zapamiętanych słów, a badania wykazały, że taki sposób nauki tworzy silniejsze połączenia neuronowe w mózgu, więc poprawiamy pamięć znacznie szybciej niż przy powtarzaniu słów sposobem pasywnym. Po odwróceniu karty, aby zobaczyć odpowiedź, co robimy jako pierwsze? Porównujemy ją do tej, która pojawiła się wcześniej w głowie. Jest to bardzo skuteczny sposób na zagłębianie się we wspomnienia, ponieważ zmusza do refleksji nad procesami myślowymi i poprawiania ich, aby były dokładniejsze.

fiszki

Powtarzanie w odstępach czasowych z fiszkami

Ponadto, powtarzając fiszki, wykorzystujemy technikę zwaną powtarzaniem w odstępach. Kiedy dzielimy karty na kategorie w oparciu o stopień znajomości odpowiedzi. Jeśli zmagamy się z konkretną kartą, możemy ją odkładać z powrotem na stos, aby zobaczyć ją aż do momentu zapamiętania. Takie powtarzanie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów uczenia się i zatrzymywania informacji, ponieważ niektóre informacje mogą zostać zapamiętane dopiero po zobaczeniu jej większą ilość razy. Mimo że studiowanie fiszek wymaga więcej wysiłku niż siedzenie nad stosem notatek do przeglądania, aktywna praca nad zapamiętywaniem i inne techniki dostępne do wykorzystania z fiszkami sprawiają, że fiszki naprawdę działają!

 

Jak uczyć się z fiszkami?

Teoretycznie wszystko, co trzeba zrobić, to utworzyć fiszkę (fizyczną lub cyfrową), która przedstawia dwie informacje:

 

Gdy to zrobimy, możemy spojrzeć na informacje z jednej strony, aby pomóc sobie przypomnieć informacje z drugiej. W ten sposób możliwe jest wyrywkowe sprawdzanie swojej wiedzy. Zawsze możliwe jest sprawdzenie, czy dokonaliśmy poprawnego tłumaczenia poprzez przekręcenie kartki. Czy to jednak optymalny sposób? Cóż, nie do końca, ponieważ „wkuwanie” samych słówek z fiszki nie różni się wiele od czytania długich list słówek z książki. Aby fiszki były naprawdę skuteczne poza słowem i jego tłumaczeniem potrzebujemy czegoś jeszcze. Aby móc używać słowa w swobodnej mowie i pisaniu potrzeba nie tylko znajomość jego znaczenia, ale również kontekst. O ile samo tłumaczenie może wystarczyć w przypadku części rzeczowników, tak w przypadku przymiotników, czasowników i phrasal verbs, taki sposób się nie sprawdzi. Dodatkowym sposobem na ułatwienie sobie zapamiętywania nowych słów jest dodanie obrazków i ilustracji przedstawiających dane słowo.

 

Dlaczego warto tworzyć własne fiszki?

Zdecydowanie polecamy tworzenie własnych fiszek, pomimo tego, że istnieje wiele gotowych zestawów, które można kupić bardzo niskim kosztem zarówno w księgarniach, jak i w Internecie lub skorzystać z nawet bardziej polecanych cyfrowych aplikacje z fiszkami, które mają dziesiątki gotowych talii. Wykonanie własnych fiszek daje znacznie większe szanse na zapamiętanie uczonych słów. Powód jest prosty: w przeważającej większości przypadków rzeczy, które są dla nas bardziej istotne, są łatwiej zapamiętywane, podczas gdy rzeczy, które są mniej istotne, znacznie trudniej zapamiętać. Zatem najlepsze fiszki są oparte na osobistych doświadczeniach; będą zawierać słowa, frazy i zdania, które są nam najpotrzebniejsze. O ile nie przygotowujemy się do konkretnego egzaminu, na którym wymagana jest znajomość określonej ilości słów, warto uczyć się słownictwa najbardziej dotyczącego naszego życia oraz sfer, które nas interesują.

 

fiszki

 

Jak wykonać skuteczne fiszki?

Jak wspomniałem we wstępie, klasyczna, popularna fiszka zawiera jedno słowo, z definicją lub tłumaczeniem na odwrotnej stronie. I choć jest to dobry sposób do zapamiętywania dat lub faktów historycznych, w przypadku nauki języka angielskiego potrzeba czegoś więcej. Dlaczego?  Ponieważ w zasadzie słowa bez kontekstu nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli zobaczymy samo słowo na kartce, to o ile go nie poznaliśmy wcześniej, będzie kompletnie niezrozumiałe. Poza tym wiele angielskich słów posiada kilka znaczeń, więc wyuczenie jednego tłumaczenia jest właściwie bezwartościowe. Tym, czego potrzeba fiszkom jest kontekst. Warto zatem do tłumaczeń dodawać całe zdanie lub pewne wyrażenia, które są najczęściej stosowane z danym słowem.

Fiszki to doskonały sposób na naukę angielskiego. Ciężko jednak liczyć, że same w sobie wystarczą do osiągnięcia płynności. Praktykę oraz ogromną ilość wiedzy oferuje kurs języka angielskiego, podczas którego mamy stały kontakt z językiem i doświadczonymi nauczycielami.